Hoppa till innehåll
Eget lager i Sverige.Säker betalning30 dagars retur
nutri.se
DY LIFE

DY LIFE Pumpafröolja – 60 mjukkapslar

DY LIFE Pumpkin Oil – 60 softgels från DY LIFE. 60 portioner för en månad av naturligt välbefinnande.

Bli först att recensera
163 kr

Rek. pris 219 kr

9 st som Beställningsvara

Frakt beräknas i kassan

Betalsätt och fraktalternativ

Köphjälp

För dig som gillar detaljer
Portioner per förpackning
60

Art.nr:5056886200923

Snabb leverans

Spårad hela vägen

30 dagars retur

Helt fri

Snabb leverans

PostNord & DHL

Säker betalning

Stripe / Klarna

Pumpafröolja – 60 mjukkapslar

  • 60 kapslar
  • Kapslar

DY LIFE Pumpkinolja - 60 mjukgeléer från Dorian Yates

Denna formulering levereras i praktiska mjukgeléer som är enkla att ta dagligen.

Dorian Yates, en legendarisk figur inom fitness och hälsa, har utvecklat DY LIFE-serien med fokus på vetenskapligt grundade ingredienser som faktiskt gör skillnad. Pumpkinolja representerar ett naturligt sätt att komplettera din diet med värdefulla komponenter som kroppen behöver för optimal funktion. Denna produkt passar perfekt för den som söker ett enkelt men effektivt tillskott till sin dagliga rutin.

Aktiva ingredienser & vetenskap

Pumpkinolja är en naturlig källa till flera viktiga näringsämnen som spelar avgörande roller i kroppens olika funktioner. Oljan innehåller höga nivåer av fleromättade fettsyror, särskilt linolsyra och alfa-linolensyra, som är essentiella fettsyror som kroppen inte kan producera på egen hand. Dessa måste därför tillföras genom maten eller kosttillskott.

En av de mest betydelsefulla komponenterna i pumpkinolja är dess innehål av zink. Zink är ett spårämne som är kritiskt för många biologiska processer, inklusive proteinsyntes, DNA-syntes och celldelning. Det spelar också en viktig roll i immunfunktionen och är nödvändigt för normal lukt- och smaksinne. Många människor får inte tillräckligt med zink från sin dagliga diet, vilket gör ett tillskott särskilt värdefullt.

Pumpkinolja innehåller också magnesium, ett mineral som är involverat i över 300 enzymatiska reaktioner i kroppen.

Oljan är rik på antioxidanter, inklusive vitamin E och olika fenoliska föreningar. Vitamin E är en fettlöslig antioxidant som är särskilt viktig för att skydda cellmembran.

Pumpkinolja innehåller också phytosterol, växtbaserade stereoler som liknar kolesterol strukturellt. Detta gör pumpkinolja till ett utmärkt val för den som är medveten om sitt kardiovaskulära hälsa.

Mjukgeléformatet säkerställer optimal absorption av dessa fettlösliga komponenter. Genom att leverera oljan i mjukgeléer med en skyddande skal, bibehålls ingrediensernas integritet från tillverkning till konsumtion. Detta format gör det också enkelt att dosera och ta med sig på resor.

Fördelar & användningsområden

Här är de viktigaste fördelarna:

  • Zink är nödvändigt för utveckling och funktion av vita blodkroppar, som är kroppens försvarare mot olika hot. Många människor, särskilt äldre och de med höga träningsvolymer, kan dra nytta av extra zinkintag.
  • Muskelåterhämtning och prestanda: För den aktiva individen erbjuder pumpkinolja flera fördelar. De essentiella fettsyrorna är också viktiga för inflammatorisk balans, vilket är avgörande för optimal träningsåterhämtning.

Zinkinnehållet är särskilt relevant här, då detta mineral är koncentrerat i prostatavävnaden och är essentiellt för normal funktion.

För den som följer en vegetarisk eller vegansk diet kan pumpkinolja vara ett värdefullt tillskott, då det erbjuder näringsämnen som annars kan vara svåra att få från växtbaserade källor. Det är en naturlig, växtbaserad källa till zink och andra viktiga mineraler.

Kvalitet & tillverkning

DY LIFE Pumpkinolja tillverkas under strikta kvalitetskontroller för att säkerställa renhet och potens. Dorian Yates märke är känt för sitt engagemang för högsta kvalitetsstandard, och denna produkt är inget undantag.

Mjukgeléerna är formulerade för att maximera absorption och stabilitet. Varje mjukgele innehåller en exakt dosering av pumpkinolja, vilket eliminerar gissningar från din dagliga rutinering. Förpackningen är utformad för att skydda ingredienserna från ljus och fukt, två faktorer som kan försämra oljans kvalitet över tid.

Produkten är tillverkad utan onödiga tillsatser eller fyllningsämnen. Fokus ligger på att leverera ren, effektiv pumpkinolja i en praktisk form. Detta gör det till ett utmärkt val för den som är medveten om vad de lägger i sin kropp.

Förpackningen innehåller 60 mjukgeléer, vilket motsvarar två månaders användning vid daglig intag av en mjukgele, eller en månads användning vid två mjukgeléer dagligen. Detta gör det enkelt att planera ditt kosttillskott och säkerställa konsekvent användning.

Vem passar produkten för?

Män över 40: Denna åldersgrupp kan särskilt dra nytta av pumpkinoljans zinkinnehål. En daglig mjukgele kan hjälpa till att fylla denna lucka.

Vegetarianer och veganer: Om du följer en växtbaserad diet kan det vara utmanande att få tillräckligt med vissa näringsämnen, särskilt zink. Pumpkinolja är en naturlig växtbaserad källa till dessa viktiga mineraler.

Äldre individer: Med åldern kan absorptionen av vissa näringsämnen minska. Pumpkinolja i mjukgeleform är lätt att ta och kan hjälpa till att fylla nutritionella luckor som kan uppstå med åldern.

Sammanfattning

DY LIFE Pumpkinolja från Dorian Yates är ett väl genomtänkt kosttillskott som erbjuder ett brett spektrum av hälsofördelar genom en enkel, daglig mjukgele.

Mjukgeleformatet gör det enkelt att ta konsekvent, och förpackningen med 60 mjukgeléer säkerställer att du har ett tillräckligt förråd för långsiktig användning.

Välj DY LIFE Pumpkinolja och ta ett steg mot bättre hälsa idag.

Form: kapslar

60 kapslar — enkelt att dosera och ta med sig.

60 kapslar

60 kapslar — cirka 2 månaders förbrukning vid 1 per dag.

Från DY LIFE

Ett tillskott från DY LIFE i Nutri-sortimentet.

För dig som

Du som föredrar kapslar

Ingredienser

*NRV = Näringsreferensvärde enligt EU-förordning 1169/2011.

Näringsvärde

Portionsstorlek: 1 mjukgelé. Portioner per förpackning: 60. Innehåller gelatin (från djur). Förvara i sval, torr plats. Förvaras utom räckhåll för barn.

Så använder du

Produktfrågor

Vad innehåller DY LIFE Pumpkin Oil?

DY LIFE Pumpkin Oil från Dorian Yates innehåller pumpkinolja som är en naturlig källa till zink, magnesium, vitamin E, linolsyra, alfa-linolensyra och phytosterol. Mjukgeléerna består av gelatin, glycerin och vatten som skalkomponenter.

Hur många mjukgeléer tar man per dag?

Rekommenderad daglig dos är 1 mjukgelé. Med 60 mjukgeléer per förpackning räcker produkten i ungefär en månad vid daglig användning.

Vilken roll spelar zink i kroppen?

Zink är ett spårämne som är kritiskt för proteinsyntes, DNA-syntes och celldelning. Det spelar också en viktig roll i immunfunktionen och är nödvändigt för normal lukt- och smaksinne.

Är Pumpkin Oil från Dorian Yates lämpligt för veganer?

Nej, DY LIFE Pumpkin Oil är inte vegansk eftersom mjukgeléskalet innehåller gelatin från djur. Produkten passar därför inte för veganer eller vegetarianer.

Vad är essentiella fettsyror och varför behövs de?

Essentiella fettsyror som linolsyra och alfa-linolensyra är fettsyror som kroppen inte kan producera på egen hand och därför måste tillföras genom mat eller kosttillskott. Pumpkinolja är en naturlig källa till dessa viktiga komponenter.

Kundrecensioner

Inga omdömen ännu. Bli först att dela din erfarenhet.