Hoppa till innehåll
Eget lager i Sverige.Säker betalning30 dagars retur
nutri.se
Alter Medica logotyp

Alter Medica kosttillskott

43 produkterOfficiell sajt

Alter Medica erbjuder 43 produkter med fokus på växtextrakt & örter och bästsäljare som Milk Thistle Juice och Aloe Vera Juice. Sortimentet innehåller även superfoods, fiskolja och hudtillskott. Hos Nutri finns Alter Medica i kategorier som kosttillskott, hälsokost och omega-fettsyror. Läs mer

Alter Medica (Altermedica) - Aloe Vera Juice 100% 1000ml

Bästsäljare

Alter Medica (Altermedica) - Aloe Vera Juice 100% 1000ml

130 kr

I sortimentet hos Nutri

produkter

Alter Medica - Aloe Vera Juice 100% 500ml – Alter Medica förpackning

Alter Medica - Aloe Vera Juice 100% 500ml

96 kr

Rek. pris 129 kr

Leverans 1-2 dagar

Alter Medica - Aloe Vera Skin Gel 150g – Alter Medica förpackning
Slut i lager

Alter Medica - Aloe Vera Skin Gel 150g

91 kr

Rek. pris 129 kr

Alter Medica - Aloe Vera Drinking Gel – Alter Medica förpackning
2 varianter

Alter Medica - Aloe Vera Drinking Gel

från116 kr

Leverans 1-2 dagar

Alter Medica Srebro tonik 500 ml – Alter Medica förpackning

Alter Medica Srebro tonik 500 ml

191 kr

Rek. pris 259 kr

Beställningsvara · 5-7 arbetsdagar

Alter Medica KOLAGEN kwas hialuronowy 500 ml – Alter Medica förpackning
Slut i lager

Alter Medica KOLAGEN kwas hialuronowy 500 ml

200 kr

Rek. pris 249 kr

Alter Medica - Marine Collagen - 90 Caps – Alter Medica förpackning

Alter Medica - Marine Collagen - 90 Caps

167 kr

Rek. pris 209 kr

Beställningsvara · 5-7 arbetsdagar

Alter Medica - Olive Leaf Extract - 500ml – Alter Medica förpackning

Alter Medica - Olive Leaf Extract - 500ml

81 kr

Rek. pris 109 kr

Beställningsvara · 5-7 arbetsdagar

Alter Medica - Juice – Alter Medica förpackning
2 varianter

Alter Medica - Juice

från104 kr

Beställningsvara · 5-7 arbetsdagar

Alter Medica - Echinacea Juice 500ml – Alter Medica förpackning

Alter Medica - Echinacea Juice 500ml

139 kr

Rek. pris 189 kr

Beställningsvara · 5-7 arbetsdagar

Alter Medica - Oregano Oil Forte - 30ml – Alter Medica förpackning

Alter Medica - Oregano Oil Forte - 30ml

153 kr

Rek. pris 209 kr

Beställningsvara · 5-7 arbetsdagar

Alter Medica - Melissa 100% Juice 500ml – Alter Medica förpackning

Alter Medica - Melissa 100% Juice 500ml

94 kr

Rek. pris 129 kr

Leverans 1-2 dagar

Alter Medica - Graviola - 500ml – Alter Medica förpackning

Alter Medica - Graviola - 500ml

138 kr

Rek. pris 179 kr

Leverans 1-2 dagar

Alter Medica - Cranberry Juice 500ml – Alter Medica förpackning

Alter Medica - Cranberry Juice 500ml

107 kr

Rek. pris 139 kr

Leverans 1-2 dagar

Alter Medica - Mango Juice 500ml – Alter Medica förpackning

Alter Medica - Mango Juice 500ml

101 kr

Rek. pris 129 kr

Beställningsvara · 5-7 arbetsdagar

Alter Medica - Willowherb - Prostate Support - 60 Tab – Alter Medica förpackning

Alter Medica - Willowherb - Prostate Support - 60 Tab

72 kr

Rek. pris 89 kr

Leverans 1-2 dagar

Alter Medica - Black Radish Juice 500ml – Alter Medica förpackning

Alter Medica - Black Radish Juice 500ml

104 kr

Rek. pris 139 kr

Leverans 1-2 dagar

Alter Medica - Wild Rose Juice 500ml – Alter Medica förpackning

Alter Medica - Wild Rose Juice 500ml

89 kr

Rek. pris 129 kr

Beställningsvara · 5-7 arbetsdagar

Alter Medica - Drenafit - 500ml – Alter Medica förpackning

Alter Medica - Drenafit - 500ml

126 kr

Rek. pris 159 kr

Beställningsvara · 5-7 arbetsdagar

Alter Medica - Black Elderberry Juice 500ml – Alter Medica förpackning

Alter Medica - Black Elderberry Juice 500ml

114 kr

Rek. pris 149 kr

Beställningsvara · 5-7 arbetsdagar

Alter Medica - Milk Thistle Juice 500ml – Alter Medica förpackning

Alter Medica - Milk Thistle Juice 500ml

93 kr

Rek. pris 119 kr

Leverans 1-2 dagar

Alter Medica - Artichoke Juice 500ml – Alter Medica förpackning
-20%

Alter Medica - Artichoke Juice 500ml

85 kr106 kr

Leverans 1-2 dagar

Alter Medica - Aronia Juice 500ml – Alter Medica förpackning

Alter Medica - Aronia Juice 500ml

113 kr

Rek. pris 139 kr

Leverans 1-2 dagar

Alter Medica (Altermedica) - Aloe Vera Juice 100% 1000ml – Alter Medica förpackning

Alter Medica (Altermedica) - Aloe Vera Juice 100% 1000ml

130 kr

Rek. pris 169 kr

Leverans 1-2 dagar

Alter Medica - Artichoke Milk Thistle - 60 Caps – Alter Medica förpackning
-20%

Alter Medica - Artichoke Milk Thistle - 60 Caps

115 kr143 kr

Leverans 1-2 dagar

Alter Medica - Sea Buckthorn Juice 500ml – Alter Medica förpackning

Alter Medica - Sea Buckthorn Juice 500ml

130 kr

Rek. pris 159 kr

Leverans 1-2 dagar

Alter Medica - White Mulberry Juice 500ml – Alter Medica förpackning

Alter Medica - White Mulberry Juice 500ml

94 kr

Rek. pris 129 kr

Beställningsvara · 5-7 arbetsdagar

Alter Medica - Ground Elder Juice - 500ml – Alter Medica förpackning

Alter Medica - Ground Elder Juice - 500ml

137 kr

Rek. pris 179 kr

Beställningsvara · 5-7 arbetsdagar

Alter Medica - Raspberry Juice 500ml – Alter Medica förpackning

Alter Medica - Raspberry Juice 500ml

147 kr

Rek. pris 199 kr

Beställningsvara · 5-7 arbetsdagar

Alter Medica - Nettle Juice 500ml – Alter Medica förpackning

Alter Medica - Nettle Juice 500ml

100 kr

Rek. pris 129 kr

Beställningsvara · 5-7 arbetsdagar

Alter Medica - Pomegranate Juice 500ml – Alter Medica förpackning
Slut i lager

Alter Medica - Pomegranate Juice 500ml

108 kr

Rek. pris 139 kr

Alter Medica - Noni Juice 500ml – Alter Medica förpackning
Slut i lager

Alter Medica - Noni Juice 500ml

156 kr

Rek. pris 209 kr

Alter Medica - Chlorophyll - 500ml – Alter Medica förpackning

Alter Medica - Chlorophyll - 500ml

164 kr

Rek. pris 209 kr

Leverans 1-2 dagar

Alter Medica - Amygdalin - 60 Caps – Alter Medica förpackning

Alter Medica - Amygdalin - 60 Caps

177 kr

Rek. pris 229 kr

Leverans 1-2 dagar

Alter Medica - Pichtosept - 24 Lozenges – Alter Medica förpackning

Alter Medica - Pichtosept - 24 Lozenges

65 kr

Rek. pris 89 kr

Beställningsvara · 5-7 arbetsdagar

Alter Medica - Sea Buckthorn Oil - 100ml – Alter Medica förpackning

Alter Medica - Sea Buckthorn Oil - 100ml

167 kr

Rek. pris 229 kr

Leverans 1-2 dagar

Alter Medica - Arctic Root - 60 Tabs – Alter Medica förpackning

Alter Medica - Arctic Root - 60 Tabs

131 kr

Rek. pris 169 kr

Leverans 1-2 dagar

Alter Medica - Feverfew - 60 Caps – Alter Medica förpackning

Alter Medica - Feverfew - 60 Caps

112 kr

Rek. pris 149 kr

Beställningsvara · 5-7 arbetsdagar

Alter Medica - Thistle - 60 Caps – Alter Medica förpackning

Alter Medica - Thistle - 60 Caps

153 kr

Rek. pris 189 kr

Beställningsvara · 5-7 arbetsdagar

Alter Medica - Green-Lipped Mussel - 60 Caps – Alter Medica förpackning
-20%

Alter Medica - Green-Lipped Mussel - 60 Caps

93 kr116 kr

Leverans 1-2 dagar

Alter Medica - African Mango - 60 Caps – Alter Medica förpackning

Alter Medica - African Mango - 60 Caps

123 kr

Rek. pris 159 kr

Beställningsvara · 5-7 arbetsdagar

Om Alter Medica hos Nutri

Alter Medica är representerat hos Nutri med 43 produkter inom kategorier som växtextrakt & örter, där flera juicer som Milk Thistle Juice 500ml och Black Elderberry Juice 500ml hör till bästsäljarna. Sortimentet inkluderar även superfoods, fiskolja och hudtillskott, vilket ger en bred variation av naturliga extrakt och näringsämnen. Bland ingredienserna i vårt sortiment märks vitamin C, aloe vera-saft och afrikanskt mangofröextrakt, vilka alla finns i flera produkter. Sortimentet sträcker sig från flytande juicer till kapslar, vilket ger olika administrationsformer för olika behov.

Alter Medica i sortimentet

Alter Medica finns i Nutris katalog inom flera kategorier med följande antal produkter:

Ingredienserna i Alter Medicas produkter hos Nutri inkluderar vitamin C (19 produkter), afrikanskt mangoextrakt, aloe vera (juice och saft), amygdalin, aprikoskärnextrakt och beta-karoten. Bland de populära produkterna finns även olika juicer som Graviola och Noni Juice, vilka är exempel på växtextrakt.

Så väljer du rätt Alter Medica-produkt

Valet av Alter Medica-produkt hos Nutri bör utgå från vilken kategori och ingrediens du prioriterar. För dig som söker växtextrakt och örter finns flera juicer som Black Elderberry Juice och Artichoke Juice, medan vitamin C finns i ett flertal kapslar och juicer. Om du vill fokusera på superfoods kan produkter som Aronia Juice vara aktuella. För omega-fettsyror erbjuder Alter Medica flera fiskoljor. Hudtillskott som Marine Collagen i kapslar eller flytande form finns också i sortimentet. Att välja mellan juice och kapslar beror på önskad dosering och användningssätt, där juicer ofta kommer i större förpackningar och kapslar i mindre doser.

Alter Medica jämfört med resten av sortimentet

Med 43 produkter är Alter Medica en av flera leverantörer i Nutris katalog. Märket är särskilt starkt inom växtextrakt & örter med 11 produkter och vitamin C med 19 produkter i hela Nutri-katalogen, där Alter Medica bidrar med flera alternativ. Samtidigt är antalet fiskoljeprodukter och hudtillskott färre jämfört med andra kategorier hos Nutri. Alter Medicas utbud av superfoods och kosttillskott är måttligt men kompletterar Nutris bredare utbud inom dessa områden. På ingrediensnivå återfinns både vanliga och mer specifika extrakt som afrikanskt mangoextrakt och amygdalin, vilket ger variation i sortimentet.

Vanliga frågor om Alter Medica

Var köper jag Alter Medica online?

Alter Medica finns att köpa online hos Nutri, där du kan handla produkter inom flera kategorier som växtextrakt & örter och superfoods.

Hur många Alter Medica-produkter finns hos Nutri?

Hos Nutri finns 43 produkter från Alter Medica fördelade på olika kategorier som kosttillskott och hälsokost.

Vilka kategorier har Alter Medica?

Alter Medica finns i kategorier som växtextrakt & örter, superfoods, fiskolja, kosttillskott, hälsokost och hudtillskott.

Vilka är de mest sålda / populäraste Alter Medica-produkterna?

Bland bästsäljarna hos Nutri finns Alter Medica Milk Thistle Juice 500ml, Aloe Vera Juice 100% 1000ml och Black Elderberry Juice 500ml.

Passar Alter Medica veganer / vegetariskt sortiment?

För veganska och vegetariska val bör du kontrollera märkningen på respektive produkt, eftersom flera juicer och växtextrakt kan vara vegetariska men kapslar kan innehålla gelatin.

Vad kostar Alter Medica-produkter?

Priserna för Alter Medica-produkter hos Nutri börjar från 65 kr, beroende på kategori och produktstorlek.

Vilka ingredienser är vanligast i Alter Medica-sortimentet?

Vitamin C är den vanligaste ingrediensen med 19 produkter, följt av aloe vera, afrikanskt mangoextrakt och beta-karoten.

Vilken Alter Medica-produkt passar nybörjaren?

För nybörjare kan produkter som Aloe Vera Juice 100% eller Milk Thistle Juice vara ett enkelt sätt att prova växtextrakt inom Alter Medicas sortiment.

Hur skiljer sig Alter Medica-produkterna åt i vårt sortiment?

Produkterna skiljer sig främst i kategori och ingrediens, från flytande juicer inom växtextrakt & örter till kapslar med kollagen eller fiskolja.

Alter Medica vs liknande märken — hur väljer jag?

Välj baserat på önskad kategori och ingrediens bland Nutris 43 Alter Medica-produkter. Märket har särskilt många växtextrakt och vitamin C-produkter jämfört med andra.

Jämför Alter Medica-produkter

Produkter från Alter Medica per ingrediens — mängd per portion, portioner per förpackning och pris per portion. Bara produkter med streckkod; "från"-pris bara där det finns i lager.

Jämför portionspris och pris per enhet. Mängder och ingredienser kan skilja sig mellan produkter. För pulver beräknas portionsantal från nettovikt och portionsvikt. ≈ anger avrundat antal; priset beräknas med det oavrundade antalet. Följ förpackningens doseringsanvisning.

ProduktMängdPortionPrisPer portion / per enhet
Alter Medica - Milk Thistle Juice 500ml
askorbinsyra
120 mg20 ml
25 portioner/förp.
från 93 kr
I lager
3,72 kr/portion
3,10 kr/100 mg
Alter Medica - White Mulberry Juice 500ml
askorbinsyra
120 mg3 matskedar (50 ml)
10 portioner/förp.
från 94 kr
I lager
9,40 kr/portion
7,83 kr/100 mg
Alter Medica - Nettle Juice 500ml
askorbinsyra
120 mg50 ml
10 portioner/förp.
från 100 kr
I lager
10,00 kr/portion
8,33 kr/100 mg
Alter Medica - Mango Juice 500ml
askorbinsyra
120 mg50 ml
10 portioner/förp.
från 101 kr
I lager
10,10 kr/portion
8,42 kr/100 mg
Alter Medica - Ground Elder Juice - 500ml
askorbinsyra
120 mg2 matskedar
≈ 13 portioner/förp.
från 137 kr
I lager
10,96 kr/portion
9,13 kr/100 mg
Alter Medica - Echinacea Juice 500ml
askorbinsyra
120 mg50 ml
10 portioner/förp.
från 139 kr
I lager
13,90 kr/portion
11,58 kr/100 mg
Alter Medica - Marine Collagen - 90 Caps16.5 mg3 kapslar
30 portioner/förp.
från 167 kr
I lager
5,57 kr/portion
33,74 kr/100 mg
ProduktMängdPortionPrisPer portion / per enhet
Alter Medica - Milk Thistle Juice 500ml120 mg20 ml
25 portioner/förp.
från 93 kr
I lager
3,72 kr/portion
3,10 kr/100 mg
Alter Medica - White Mulberry Juice 500ml120 mg3 matskedar
10 portioner/förp.
från 94 kr
I lager
9,40 kr/portion
7,83 kr/100 mg
Alter Medica - Nettle Juice 500ml120 mg3 matskedar
10 portioner/förp.
från 100 kr
I lager
10,00 kr/portion
8,33 kr/100 mg
Alter Medica - Ground Elder Juice - 500ml120 mg2 matskedar
≈ 13 portioner/förp.
från 137 kr
I lager
10,96 kr/portion
9,13 kr/100 mg
Alter Medica - Echinacea Juice 500ml120 mg3 matskedar
10 portioner/förp.
från 139 kr
I lager
13,90 kr/portion
11,58 kr/100 mg
Alter Medica - Mango Juice 500ml120 mg—från 101 kr
I lager
—

kwas L–askorbinowy (źródło witaminy C). Zalecana porcja dzienna5

Jämför alla kwas L–askorbinowy (źródło witaminy C). Zalecana porcja dzienna-produkter →
ProduktMängdPortionPrisPer portion / per enhet
Alter Medica - Wild Rose Juice 500ml50 ml3 matskedar (50 ml)
10 portioner/förp.
från 89 kr
I lager
8,90 kr/portion
0,18 kr/ml
Alter Medica - Black Radish Juice 500ml50 ml3 matskedar (50 ml)
10 portioner/förp.
från 104 kr
I lager
10,40 kr/portion
0,21 kr/ml
Alter Medica - Black Elderberry Juice 500ml50 ml3 matskedar (50 ml)
10 portioner/förp.
från 114 kr
I lager
11,40 kr/portion
0,23 kr/ml
Alter Medica - Raspberry Juice 500ml50 ml3 matskedar (50 ml)
10 portioner/förp.
från 147 kr
I lager
14,70 kr/portion
0,29 kr/ml

kwas L - askorbinowy - źródło witaminy C. Zawartość dziennej porcji3

Jämför alla kwas L - askorbinowy - źródło witaminy C. Zawartość dziennej porcji-produkter →
ProduktMängdPortionPrisPer portion / per enhet
Alter Medica - Wild Rose Juice 500ml50 ml3 matskedar
10 portioner/förp.
från 89 kr
I lager
8,90 kr/portion
0,18 kr/ml
Alter Medica - Black Elderberry Juice 500ml50 ml3 matskedar
10 portioner/förp.
från 114 kr
I lager
11,40 kr/portion
0,23 kr/ml
ProduktMängdPortionPrisPer portion / per enhet
Alter Medica - Aloe Vera Juice 100% 500ml50 ml50 ml
10 portioner/förp.
från 96 kr
I lager
9,60 kr/portion
0,19 kr/ml
ProduktMängdPortionPrisPer portion / per enhet
Alter Medica - Aloe Vera Juice 100% 500ml50 ml50 ml
10 portioner/förp.
från 96 kr
I lager
9,60 kr/portion
0,19 kr/ml
ProduktMängdPortionPrisPer portion / per enhet
Alter Medica - Amygdalin - 60 Caps0.228 mg1 kapsel
60 portioner/förp.
från 177 kr
I lager
2,95 kr/portion
1 293,86 kr/100 mg
ProduktMängdPortionPrisPer portion / per enhet
Alter Medica - Amygdalin - 60 Caps22.8 mg1 kapsel
60 portioner/förp.
från 177 kr
I lager
2,95 kr/portion
12,94 kr/100 mg