Spring til indhold
nutri.se
food

Beta-karoten

Beta-karoten er et naturligt forekommende pigment fra planter, der bruges som farvestof og vitaminforstudie i fødevarer og kosttilskud.

Redaktion Nutri Nordic AB

Beta-karoten er et naturligt forekommende pigment fra planter, der bruges som farvestof og vitaminforstudie i fødevarer og kosttilskud.

Ofte stillede spørgsmål om Beta-karoten

Vad är skillnaden mellan Beta-karoten och närliggande former?
Beta-karoten är en specifik karotenoid, medan andra som alfa-karoten och lutein har olika strukturer och funktioner i växter.
Hur doseras Beta-karoten i studier och tillskott?
Doseringen av beta-karoten kan variera beroende på produkt och syfte, men vanliga doser i kosttillskott ligger ofta mellan 3 mg och 15 mg per dag.
Är Beta-karoten säkert?
Generellt anses beta-karoten säkert vid intag av normala kostmängder, men det rekommenderas att följa doseringsanvisningarna på kosttillskott.
Vad ska man läsa på etiketten för Beta-karoten?
Det är viktigt att kontrollera mängden beta-karoten, andra ingredienser och ursprunget av produkten när man läser etiketten.
Beta-karoten — Hvad er det? — Nutri