Hoppa till innehåll
Eget lager i Sverige.Säker betalning30 dagars retur
nutri.se

Trends

Nutri Supplement Trends 2026-07

Försäljningsindex (bas 100 = föregående period) och eventuellt söktrends från Google via DataForSEO — två olika signaler, samma sida.

Period
2026-07
Rader
50
Söktrends
12
Status
Live

Metod

Index = 100 × (enheter denna period) / (enheter föregående period) per ingrediens. • Periodnyckel: YYYY-MM (månad), YYYY-Www (ISO-vecka) eller YYYY (kalenderår). • Källa: betalda ordrar (status paid/shipped/delivered/completed) i Europe/Stockholm. • Endast 13-siffriga EAN-SKU:er när sådana finns; annars aktiva produkter. • Ingredienser med färre än 10 enheter i endera fönstret utelämnas. • Ingen omsättning i SEK lagras — endast enhetsvolym och index. Baserat på anonymiserade försäljningsindex (enheter) i vårt sortiment — inte nationell marknadsstatistik.

Baserat på anonymiserade försäljningsindex (enheter) hos nutri.se — inte nationell marknadsstatistik.

Försäljningsindex

#IngrediensIndexΔ
1PABA360.0+260.0%
2Vitamin B12 som metylkobalamin (från Saccharomyces cerevisiae)330.0+230.0%
3Vitamin B3328.6+228.6%
4Palmitoiletanolamid327.3+227.3%
5Vitamin B2300.0+200.0%
6Passionsblomma280.0+180.0%
7Nötter275.0+175.0%
8Xylitol266.7+166.7%
9panthenol258.3+158.3%
10Vitamin B1257.6+157.6%
11Mariatistel254.5+154.5%
12Litium243.7+143.7%
13Pulveriserad graviolajuice233.3+133.3%
14Niacinamid227.3+127.3%
15Stearinsyra223.1+123.1%
16Mio-inositol222.7+122.7%
17Vitamin B5220.0+120.0%
18D-Chiro-Inositol219.6+119.6%
19Soja. Kan innehålla: Gluten213.3+113.3%
20Kamfer210.9+110.9%
21Pantotensyra B5 (som d-pantotenatkalcium)210.0+110.0%
22Etylhexylglycerin209.1+109.1%
23Ginkgo biloba-extrakt209.1+109.1%
24mjölksyra208.3+108.3%
25Natriumklorid207.1+107.1%
26Gelatinkapsel206.7+106.7%
27Salt205.7+105.7%
28L-Teanin203.6+103.6%
29Allicin200.0+100.0%
30Berberisextrakt200.0+100.0%
31Gymnema sylvestre (blad)200.0+100.0%
32Gymnemasyror200.0+100.0%
33MSM200.0+100.0%
34Pyridoxin (B6)200.0+100.0%
35Hästkastanjextrakt196.7+96.7%
36BioPerine196.0+96.0%
37Fleromättat fett193.9+93.9%
38Fett193.8+93.8%
39kokamidopropylbetainer192.3+92.3%
40Manukahonung191.7+91.7%
41Extrakt av lejonman190.9+90.9%
42Kalciumkarbonat190.9+90.9%
43Arnikablomextrakt185.7+85.7%
44Rosenrot184.6+84.6%
45Vitt sesamfrö184.6+84.6%
46Vitamin K₂184.4+84.4%
47Kiseldioxid184.2+84.2%
48Karbomer183.9+83.9%
49Benfotiamin183.3+83.3%
50Megabenfotiamin183.3+83.3%

Söktrends (Google via DataForSEO)

Sökintresse — inte samma sak som försäljning. Rising queries och momentum för utvalda hubb-nyckelord.

NyckelordTillväxtMomentum
Vitamin CRising26750%1.00
Vitamin B6Rising275050%1.00
ZinkRising53950%1.00
MagnesiumRising10800%1.00
Vitamin B12Rising155450%1.00
Vitamin ERising80%1.00
VattenRising7600%1.00
KalciumRising67400%1.00
BiotinRising10150%1.00
Vitamin D3Rising236750%1.00
NiacinRising238700%1.00
SelenRising111200%1.00

Historik